W pewnych sytuacjach czynności prawne dłużnika (darowizna, sprzedaż) dotyczące jego składników majątku dokonane przed złożeniem do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości mogą zostać uznane w postępowaniu upadłościowym za bezskuteczne wobec masy upadłości.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku, wszystkim Państwu składamy najserdeczniejsze życzenia spokoju, pomyślności, a przede wszystkim finansowego komfortu i bezpieczeństwa.
Prawo upadłościowe zawiera rozwiązania mające na celu przeciwdziałanie składaniu przez wierzycieli w pewnych sytuacjach wniosków o ogłoszenie upadłości swoich dłużników.
W przypadku gdy po ogłoszeniu upadłości spadkobiercy (upadłego) nabędzie on spadek, spadek ten wchodzi do masy upadłości z mocy samego prawa.
Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości i służy zaspokojeniu wierzycieli uczestniczących w postępowaniu upadłościowym.
Podstawowym celem postępowania restrukturyzacyjnego (restrukturyzacji) jest uniknięcie ogłoszenia upadłości.
Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo upadłościowe istnieje możliwość orzeczenia przez sąd upadłościowy zakazu prowadzenia działalności gospodarczej wobec przedsiębiorcy.
Postępowanie upadłościowe co do zasady prowadzone jest wobec podmiotów niewypłacalnych. Jednak nie każdy niewypłacalny podmiot może ogłosić upadłość.
Koszt złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jaki przewidział ustawodawca jest niewielki i wynosi jedynie 30 zł. Inaczej sytuacja przedstawia się gdy chodzi o wniosek o ogłoszenie upadłości składany przez przedsiębiorcę
Portal publiczny Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ) jest to powszechny, jawny i bezpłatny rejestr prowadzony w systemie teleinformatycznym.
Wniosek o ogłoszenie upadłości (zarówno konsumenckiej jak i firmowej) może zgłosić co do zasady dłużnik lub jego wierzyciel osobisty.
W polskim porządku prawnym rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje majątkowych ustrojów małżeńskich: ustawowy i umowny.